Targa linna klaster külastas Barcelona Smart City Expot

gerttu.simm
Targa linna klaster osales koos ettevõtetega rahvusvahelisel Smart City Expo 2016 messil EAS´i poolt korraldatud ühisstendiga, mis toimus 15. –17. novembril Barcelonas, Hispaanias. Messile kaasati mitmed Eesti targa linna kogukonna esindajad ja valdkonna ettevõtted. Ühisstendil tutvustati Eesti ettevõtete lahendusi ja tooteid, mis oli suurepäraseks võimaluseks leida sealt potentsiaalseid kliente ja koostööpartnereid.

Smart City Expo & World Congress on targa linna valdkonna olulisim sündmus, mis tõi kokku maailma silmapaistvaimate linnade, ettevõtete, uurimiskeskuste, ülikoolide, operaatorite, tootjate ning riiklike või valitsusväliste organisatsioonide ja liitude juhid ja visionäärid. Messil olid esindatud erinevad sektorid – energeetika, transport, linnaplaneerimine, IKT lahendused ning innovaatilised teemad nagu tark ühiskond, tõhus valitsus, keskkond ja taaskasutus, innovatsioon, transport, energia ja jätkusuutlikkus. Üritust väisas üle 16 tuhande valdkonnahuvlise ning erinevate ettevõtete, linnade ja riikide messibokse oli kokku 591.

Ühe Eesti targa linna eestkõneleja, Tallinna Teaduspargi Tehnopol IKT ja targa linna valdkonnajuhi ja klastri arendusjuhi, Toomas Türki sõnul oli maailmamessi külastus taaskord kasulik ja tulemuslik kõikidele osalenutele: „Eesti messipaviljon sai suurt tähelepanu, paljud ettevõtjad tõid välja, et uute ärikontaktide saamine oli üle ootuste hea. Järgmisel aastal plaanime taas ettevõtetega välja minna ning pole võimatu, et Eesti linnad ja ettevõtete nutikad lahendused võiksid saada ka globaalse tunnustuse Smart City Awards poolt.“ Türk lisas, et Eesti targa linna kogukond on väga huvitatud rahvusvahelistest kontaktidest, et pakkuda uusi ärivõimalusi innovaatiliste ettevõtete ja linnade koostöös.

Messi teisel päeval toimus Smart City konverents, kus astusid Eesti esindajatena üles Toomas Türk, startup ettevõtte Teleport Technologies juht Sten Tamkivi ning nutikaid tänavavalgustussüsteeme loova ettevõtte Cityntel juht Alar Võrk.  


Targa linna klastri ja Teaduspargi Tehnopol esindajana võttis Toomas Türk osa arutelupaneelist, mille teemaks oli ärivõimaluste arendamise roll linnade arengus. Paralleelsessioonis olid vaatluse all parimad praktikad New Yorgi, Manchesteri, Tallinna jt linnade näitel. „Linnade peamine fookus on talentide ja investeeringute kaasamine, kuid vähetähtsad pole ka nutikam valitsemine, kultuuride mitmekesisus, teadmuste jagamine ja uute ärimudelite loomise võimekus“ kommenteeris tõstatatud teemat Türk ning lisas, et konverentsi moderaator tõi kokkuvõttes välja just Eestit kui uue põlvkonna lahenduste kaubamärki.

Targa linna klaster korraldas oma partneritele lisaks ametlikule messiprogrammile lisakohtumisi, mille raames toimus näiteks Barcelona ja Tartu linnavalitsuse esindajate vahel ümarlaud, kus mõlemal osapoolel oli võimalus tutvustada oma targa linna lahendusi ja tutvuda teise linnavalitsuse parimate praktikatega. Lisaks oli partneritel Barcelona linnavalitsuse abiga korraldatud tuuri raames võimalus tutvuda targa linna lahendustega reaalses elukeskkonnas.


Tartu linnapea ja teised linnavalitsuse esindajad kohtusid lisaks kohaliku rattaringluse korraldamise osakonna esindajaga ning said väga hea ülevaate kaheksa aastat toiminud süsteemist, millest Eesti linnadel on oma rattaringluse loomisel kahtlemata väga palju õppida. Lisaks kohtumisele oli delegatsioonil võimalik rattaringlust ka omal käel katsetada - infrastruktuur jalgrattaga liiklemiseks on väga sobilik ning kogu süsteem toimis kenasti!


Expol osalesid targa linna klastri partnerid Jiffi, Mobi Lab, Reach-U, Cityntel, Tallinna Teaduspark Tehnopol SA, PAKRI Teadus- ja Tööstuspark ning AHHAA Teaduskeskus. Lisaks klastripartneritele olid esindatud järgmised Eesti ettevõtted: Bamboo Group, Ridango, Teleport Technologies, Barking,Cleveron, Click and Grow ja CoModule. Riigi poolt olid esindatud Tallinna linna ja Tartu linnavalitsuse valdkonna spetsialistid.